WOOP, WOOP… o prostej i skutecznej metodzie osiągania celów

Co powstrzymuje Cię od spełnienia tego, czego chcesz? Jaka wewnętrzna przeszkoda sprawia, że nie osiągasz tego, czego pragniesz?

Pytanie może się wydać banalne. Możesz odburknąć: jak to CO? Boję się! Nie znam się na tym! Obawiam się porażki. Jestem w tym kiepski/a, Wyśmieją mnie… Itd.  

A teraz szczerze. Jak często UZMYSŁAWIASZ SOBIE  tę swoją wewnętrzną obawę, przeszkodę. Czy ubrałaś/eś ją kiedykolwiek w jedno proste zdanie lub kilka słów?

Dziś chcę Wam opowiedzieć o WOOP. Popartej dowodami naukowymi strategii mentalnej, która od lat pomaga ludziom w zmianie nawyków i realizacji rozmaitych celów. Twórczynią metody jest wspominana już przeze mnie w ostatnim tekście Gabriele Oettingen, profesor psychologii na uniwersytetach w Nowym Jorku i Hamburgu. Oettingen prowadziła badania przez ponad 20 lat, a jej metoda jest skutecznie wykorzystywana w różnych obszarach, od zdrowia przez relacje międzyludzkie po rozwijanie kariery zawodowej. Przykłady badań prowadzonych w tych obszarach znajdziesz tu: http://woopmylife.org/woop-1/

Ale do rzeczy! O co w tym chodzi? I skąd ta śmieszna nazwa?

W – ish  (życzenie, marzenie, cel)

O- utcome (najlepszy rezultat, zysk)

O – bstacle (przeszkoda)

P – lan

Proste, prawda? Zacznijmy więc od początku:

Wish

Czego chcesz? Czego sobie życzysz? Co konkretnie chcesz zmienić? Zastanów się nad tym na spokojnie. Daj sobie chwilę czasu i przestrzeń dla tych myśli. Bądź tu i teraz. Cel może dotyczyć konkretnej sprawy o wyraźnie zarysowanym horyzoncie czasowym (np. chcę do końca miesiąca  skończyć pisać rozdział pracy magisterskiej) lub może być bardziej ogólny (np. chcę umieć odmawiać mamie). Aby dobrze określić swój cel, odpowiedz sobie na trzy pytania:

  1. Czy to dla mnie ważne?/ Na ile to dla mnie ważne?
  2. Czy to jest dla mnie wyzwanie? (Czy to jest na tyle trudne dla Ciebie, że chcesz się nad tym tematem dłużej pochylić?)
  3. Czy to jest realne? (To BARDZO ważne! Nie ignoruj tego pytania!)

Teraz, nazwij swoje życzenie, swój cel jednym prostym zdaniem. Np. Chcę umieć odmawiać mamie.

Outcome

Jaki będzie najlepszy rezultat, gdy osiągniesz swój cel? Jakie uczucie się pojawi w Tobie? Wyobraź to sobie tak realistycznie, jak tylko potrafisz.

I ponownie. Ubierz to w jedno proste zdanie, np. Będę czuła spokój.

Obstacle

Co jest w Tobie, co sprawia, że nie osiągasz tego celu? Co Cię powstrzymuje? Jaka wewnętrzna bariera sprawia, że nie jest tak, jakbyś tego chciał/a. Prześledź swój sposób myślenia o danym celu. Czy kryje się tam jakieś ograniczające Cię przekonanie (np. nie wypada odmawiać rodzicom, nie mam do tego prawa, tyle jej zawdzięczam, dobre córki zawsze we wszystkim pomagają…), obawa (np. pomyśli, że mi nie zależy, że jestem złą córką, boję się, że sprawię jej przykrość).

Ponownie. Ubierz to w jedno proste zdanie, np. Boję się, że będę złą córką.

Plan

Co możesz zrobić, aby przezwyciężyć te obawy/ przeszkody? Jakie zachowanie czy myśl może ci pomóc? Ubierz to w następujący schemat:

Jeśli…. (przeszkoda), to… (co konkretnie zrobisz? co konkretnie pomyślisz?)

Np.

Jeśli zacznę myśleć, że jestem złą córką, to wezmę kilka głębokich wdechów i powiem sobie z myślach: kocham mamę, a odmowa nie ma tu nic do rzeczy.

Prześledźmy inny przykład:

Wish: Chcę do końca miesiąca skończyć pisać pierwszy rozdział pracy magisterskiej.

Outcome: Poczuję ogromną ulgę!

Obstacle: Nie umiem się skoncentrować podczas pisania.

Plan: Jeśli podczas pisania zacznę się dekoncentrować, wyłączę telefon i media społecznościowe na komputerze.

Siła tej metody tkwi w automatyzacji mechanizmu, na który składają się: poznanie, emocje i zachowanie, co przekłada się na wzrost motywacji. Wg prowadzonych badań, osoby stosujące WOOP, wykazywały się większą motywacją i lepszym przygotowaniem do podejmowania jednoznacznych decyzji i działań.

Trudność jednak polega na precyzyjnym NAZWANIU swojego celu i przeszkody. Sama Oettingen mówi, że aby zastosować WOOP potrzeba tylko 5 minut. Rzeczywiście cały schemat można przepracować w głowie w kilka minut, ale prawdziwa praca rozpoczyna się potem, gdy postanowisz swój plan wcielać w życie. Potrzeba bowiem wielkiej uważności na swoje myśli i działania, aby w odpowiednim momencie “przechwytywać”  stare, nawykowe myślenie (np. jeśli odmawiam mamie to jestem złą córką) i “wkładać” tam pożądany sposób myślenia lub konkretne działanie.

O zmianie nawyków pisałam już TUTAJ (Fogg) i TUTAJ (Duhigg) 

Artykuł o zmianie przekonań znajdziesz TU

A na zakończenie zapraszam Cię do posłuchania samej Gabrielle Oettingen, jak opowiada i praktykuje WOOP:

https://vimeo.com/262725813

http://woopmylife.org/new-page-3/

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s